Modelarnia
2024 rok
„XXI Regionalne Zawody Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze”
Kolorowe balony zawitały w sobotę 6 kwietnia na Rynku Wielkim w Zamościu. Powodem były „XXI Regionalne Zawody Modeli na Ogrzane Powietrze” zorganizowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową im. Waleriana Łukasińskiego przy pomocy współorganizatorów wydarzenia Spółdzielnię Mieszkaniową im. Jana Zamoyskiego, Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego oraz Aeroklub Ziemi Zamojskiej. Celem zawodów było popularyzowanie modelarstwa wśród mieszkańców Zamościa
a w szczególności dzieci i młodzieży. Zawody były również świetną okazją do zapoznania się przez uczestników zawodów z techniką wykonania modeli oraz sposobem ich prawidłowego napełnienia gorącym powietrzem i poprawnego wypuszczenia do lotu. W zawodach uczestniczyli zawodnicy reprezentujący Modelarnię Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego i Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego, Spółdzielnię Mieszkaniową im. Waleriana Łukasińskiego oraz Klub Modelarski „Wysokie Loty” z Wysokiego. Zawody rozegrane zostały
w trzech kategoriach wiekowych: „Młodzik”, „Junior” i „Senior”.
W kategorii „Młodzik” zawodnicy zajęli następujące miejsca:
- Greszta Team – Karol, Paweł, Kacper i Zuzanna Modelarnia SM Zamoyskiego i Aeroklubu Ziemi Zamojskiej
- Oliwia Sokołowska i Emil Bezuch Modelarnia SM Zamoyskiego i Aeroklubu Ziemi Zamojskiej
W kategorii „Junior” zwyciężyli:
- Sebastian Maślany Modelarnia SM Zamoyskiego i Aeroklubu Ziemi Zamojskiej
- Bartłomiej Mandziuk Modelarnia SM Zamoyskiego i Aeroklubu Ziemi Zamojskiej
- Jakub Soroka Modelarnia SM Zamoyskiego i Aeroklubu Ziemi Zamojskiej
W kategorii „Senior” zwyciężyli:
- Stanisław Mosór Modelarnia SM Zamoyskiego i Aeroklubu Ziemi Zamojskiej
- Roman Bikowski Modelarnia SM Zamoyskiego i Aeroklubu Ziemi Zamojskiej
- Elżbieta Nowak, Zbigniew Roch, Władysław Rycaj, Józef Pankiewicz – Klub Seniora „U Waleriana” działający przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Straż Pożarna, która udostępniła wóz strażacki wszystkim uczestnikom zawodów. Dodatkową atrakcją była również wystawa modeli samolotów przygotowana przez Modelarnię Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego i Aeroklubu Ziemi Zamojskiej.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w zawodach.
2022 rok
XI Zamojskie Zawody Modeli Halowych Klasy F1N
W dniu 28 listopada w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu odbyły się XI Zamojskie Zawody Modeli Halowych Klasy F1N. W zawodach wzięło udział 126 uczestników, reprezentujących 7 zespołów, w tym zespół organizatora zawodów, modelarze ze Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu. Wykonano cztery tury lotów modelami halowymi. Konkurencja polegała na pomiarze czasu lotu modelu, od startu do lądowania. Wygrały te drużyny, których modele latały najdłużej.
W wyniku rywalizacji osiągnięto następujące rezultaty:
- WTZ Grabowica – 143 sek.
- WTZ Józefów – 112 sek.
- WTZ Wolica Brzozowa – 96 sek.
- Modelarnia Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego – 94 sek.
- WTZ Krok za krokiem – 91 sek.
- WTZ Alojzów – 90 sek.
- WTZ Św. Michała – 75 sek.
Wszystkie zespoły nagrodzono zestawami modeli balonów do samodzielnego montażu oraz dyplomami pamiątkowymi, które ufundowali organizatorzy zawodów: Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu i Stowarzyszenie Modelarstwa Sportowego AERO-ZAMOŚĆ. Kierownikiem zawodów był instruktor modelarstwa lotniczego i kosmicznego Andrzej Niezgoda a sędzią głównym Pan Krzysztof Korzeniowski.
I Zawody Modeli Latających
W dniu 23.09.2022 na terenach zielonych osiedla Planty w Zamościu, odbyły się I Zawody Modeli Latających pn. „Pomyślny start do nowych lotów akrobacyjnych”. W zawodach wzięło udział 93 uczestników reprezentujących 6 zespołów modelarskich, w tym drużynę organizatora zawodów z modelarni Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu. Zawody polegały na przelocie modelem samolotu na uwięzi odcinka 1 km w jak najszybszym czasie.
W wyniku pomiaru prędkości lotu, zespoły osiągnęły następujące rezultaty:
I miejsce – WTZ Orlicz-Dreszera Zamość – 94 km/h
II miejsce – WTZ Św. Michała w Zamościu – 91 km/h
III miejsce – WTZ Józefów – 89 km/h
IV miejsce – Modelarnia Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego – 88 km/h
V miejsce – WTZ „Krok za krokiem” – 87 km/h
VI miejsce – WTZ Muratyn – 85 km/h
Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody w postaci pucharów, dyplomów i zestawów modeli latających do samodzielnego montażu, a wszystkie pozostałe zespoły otrzymały zestawy modeli szybowców halowych do udziału w zbliżających się zawodach na hali sportowej OSiR w Zamościu w listopadzie.
Kierownikiem zawodów był instruktor modelarstwa lotniczego i kosmicznego Andrzej Niezgoda ze Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego, a sędziami Krzysztof Korzeniowski i Andrzej Sabat. Organizatorami, tradycyjnie od wielu lat byli Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu oraz Stowarzyszenie Modelarstwa Sportowego AERO-ZAMOŚĆ.
VII Zawody Modeli Szybowców Latających
W dniu 10.06.2022 r. na terenach zielonych Osiedla Planty w Zamościu, odbyły się VII Zawody Modeli Szybowców Latających z Napędem Gumowym . W zawodach wzięło 12 zespołów z terenu miasta Zamość i powiatu zamojskiego – łącznie 132 uczestników. Zawodnicy wykonali trzy kolejki lotów – po jednym locie w każdej kolejce. Oceniono czasy lotów modeli. Do oceny końcowej przyjęto łączne czasy lotów modeli poszczególnych zespołów. Organizatorem zawodów była Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu i Stowarzyszenie Modelarstwa Sportowego AERO-ZAMOŚĆ. W wyniku zaciętej rywalizacji osiągnięto następujące rezultaty:
- Warsztat Terapii Zajęciowej Wolica Brzozowa
- Warsztat Terapii Zajęciowej Lipina Stara
- Warsztat Terapii Zajęciowej Orlicz – Dreszera Zamość
Po zakończeniu konkurencji instruktor Pan Andrzej Niezgoda zaprezentował indywidualną akrobację powietrzną modelem samolotu na uwięzi, a następnie wraz z uczestnikiem zawodów, akrobacje modelem samolotu z użyciem dwusteru. Zawody były kolejnym etapem przygotowań zawodników i doboru najbardziej optymalnych modeli latających na planowane w październiku bieżącego roku Mistrzostwa Polski modeli halowych w Suwałkach. Najlepsze zespoły nagrodzono pucharami i dyplomami ufundowanymi przez organizatorów zawodów. Kierownikiem zawodów był instruktor Pracowni Modelarstwa Lotniczego Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego Pan Andrzej Niezgoda, a sędzią – Pan Krzysztof Korzeniowski.
XV Ogólnopolskie Zawody Modeli Szybowców Halowych
W dniu 12 lutego 2022 r. w Hrubieszowie odbyły się Ogólnopolskie Zawody Modeli Szybowców Halowych F1N o Puchar Burmistrza Miasta Hrubieszów.
W zawodach wzięło udział 69 uczestników, którzy reprezentowali 9 klubów i stowarzyszeń modelarskich:
- OSiR Suwałki
- UKS „Jedynka” Hrubieszów
- Aeroklub Warszawski
- S. M. im. W. Łukasińskiego w Zamościu
- MOKSiR Chrzanów
- S. M. im. J. Zamoyskiego w Zamościu
- S. M. L. „Miasto z Klimatem” w Hrubieszowie
- S. M. L. OKW. „Ważka” w Wieliszewie
- OKiR Grodków
Zawodnicy wypuszczali halowe modele szybowców na odpowiednią wysokość. Wygrał ten zawodnik, którego model spędził w powietrzu najdłuższy czas.
Z Pracowni Modelarstwa Lotniczego działającej przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego wystartowało 12 zawodników. Po kilkugodzinnej zawziętej rywalizacji uczestnicy zawodów zajęli następujące miejsca:
5 – Radosław Pomian
10 – Andrzej Niezgoda
11 – Piotr Adamczuk
13 – Jakub Szykuła
14 – Mykoła Popovych
15 – Mariusz Bambulski
16 – Stanisław Szymanik
21 – Andrzej Trushnykov
23 – Szymon Wasilewski
25 – Bartłomiej Pomian
26 – Jan Magryta
27 – Weronika Trushnykov
2021 rok
X Zawody Modeli Szybowców Halowych Klasy F1N
W dniu 26.11.2021 roku w obiektach ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu odbyły się „X Zawody Modeli Szybowców Halowych Klasy F1N”. Do zawodów przystąpiło 38 uczestników reprezentujących pięć zespołów z terenu miasta Zamość i powiatu zamojskiego. W wyniku zaciętej rywalizacji osiągnięto następujące rezultaty:
- Warsztat Modelarstwa Lotniczego Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego w Zamościu – 112 pkt.
- Warsztat Terapii Zajęciowej Grabowica – 111 pkt.
- Warsztat Terapii Zajęciowej św. Michała Anioła w Zamościu – 85 pkt.
- Warsztat Terapii Zajęciowej Orlicz – Dreszera – 72 pkt.
- Warsztat Terapii Zajęciowej „Krok za krokiem” w Zamościu – 65 pkt.
Organizatorem zawodów była Spółdzielnia Mieszkaniowa im. W. Łukasińskiego w Zamościu oraz Stowarzyszenie Modelarstwa Sportowego AERO-ZAMOŚĆ, które były też fundatorami pucharów, dyplomów i nagród w postaci zestawów modeli latających do samodzielnej budowy. Kierownikiem zawodów był instruktor modelarstwa lotniczego i kosmicznego Andrzej Niezgoda a sędzią chronometrażysta i jednocześnie autorem zdjęć Andrzej Sabat.
XIV ZAWODY MODELI RAKIET CZASOWYCH KLASY S6A
W dniu 08.10.2021 na lotnisku Mokre odbyły się „XIV ZAWODY MODELI RAKIET CZASOWYCH KLASY S6A”. W zawodach wzięło udział 37 uczestników reprezentujących 5 zespołów z terenu powiatu zamojskiego i miasta Zamość. Każda drużyna zademonstrowała lot zbudowanego przez siebie modelu rakiety, której zmierzono czas lotu od startu z wyrzutni do lądowania na płaszczyźnie lotniska. Wygrał ten zespół, którego model rakiety utrzymał się najdłużej w powietrzu.
W wyniku zaciętej rywalizacji, osiągnięto następujące rezultaty:
Miejsce I – Warsztat Terapii Zajęciowej „Krok za krokiem” – Zamość
Miejsce II – Pracownia Modelarstwa Lotniczego Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu
Miejsce III – Warsztat Terapii Zajęciowej Rozłopy – gmina Sułów
Miejsce IV – Warsztat Terapii Zajęciowej Grabowica – gmina Susiec
Miejsce V – Warsztat Terapii Zajęciowej św. Michała Archanioła w Zamościu
Organizatorami zawodów byli Spółdzielnia Mieszkaniowa im. W. Łukasińskiego oraz Stowarzyszenie Modelarstwa Sportowego AERO Zamość. Kierownikiem zawodów był instruktor modelarstwa lotniczego i kosmicznego Andrzej Niezgoda, a sędzią głównym Pan Krzysztof Korzeniowski. Na zakończenie zawodów, najmłodszy zawodnik dokonał odpalenia kopii rakiety meteorologicznej RM-1, która pomyślnie wzleciała i bezpiecznie wylądowała na spadochronie. Rakietę wykonano w Pracowni Modelarstwa Lotniczego Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu.
Zawody przeprowadzone na lotnisku Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, były też okazją do przetestowania sprzętu startowego różnych konstrukcji rakiet oraz przetestowaniem pracy silników modeli rakiet. Testy te będą przydatne do budowy bardziej doskonalszych modeli rakiet, do udziału w zbliżających się Mistrzostwach Polski i zawodach zaliczonych do Pucharu Polski, w których zespół modelarzy Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego pragnie wziąć udział.
Kilka dni temu modelarnia działająca przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego otrzymała zaproszenie do udziału w warsztatach modelarskich, zakończonych zawodami modeli kosmicznych. Zaproszenie wystosował Klub Modelarski działający na osiedlu mieszkaniowym w miejscowości Kochanovce na Słowacji.
Andrzej Niezgoda
Zawody Modeli Szybowców Latających z napędem gumowym
W dniu 11 czerwca na Osiedlu Planty w Zamościu odbyły się Zawody Modeli Szybowców Latających z napędem gumowym, zorganizowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową im. Waleriana Łukasińskiego i Stowarzyszenie Modelarstwa Sportowego AERO ZAMOŚĆ.
W Zawodach wzięło udział dziesięć zespołów (107 uczestników) z terenu miasta Zamość i z powiatu zamojskiego. Rywalizację przeprowadzono w klasie modeli latających modeli latających szybowców halowych F1N. Zawodnicy wykonali trzy kolejki lotów – po trzy loty w każdej kolejce. Oceniano czas lotów modeli. Do oceny końcowej przyjęto dwa najlepsze loty każdego zawodnika w każdej z trzech kolejek.
Sędzią głównym zawodów był Krzysztof Korzeniowski, kierownikiem zawodów Andrzej Niezgoda.
W Zawodach wzięło udział dziesięć zespołów, w których wystartowało 107 zawodników z terenu miasta Zamość i z powiatu zamojskiego. Rywalizacja została przeprowadzona w klasie modeli latających rzutków F1. Każdy z zawodników wykonał trzy kolejki lotów – po trzy loty w każdej kolejce. W zawodach oceniano czasy lotów modeli. Do oceny końcowej przyjęto dwa najlepsze loty każdego zawodnika w każdej z trzech kolejek.
Zwyciężył Warsztat Terapii Zajęciowej Grabowica z 107 punktami na koncie.
Drugie miejsce zajął Warsztat Terapii Zajęciowej z ulicy Kresowej z 76 zdobytymi punktami.
Trzecie miejsce z 66 punktami zdobył Warsztat Terapii Zajęciowej Wolica Brzozowa.
Najmłodsi uczestnicy zawodów z Modelarni Spółdzielni Mieszkaniowej otrzymali nagrody rzeczowe w postaci modeli do sklejania.
Spółdzielnia Mieszkaniowa im. W. Łukasińskiego planuje zorganizować kolejne zawody w miesiącu sierpniu na terenie osiedla Planty.